| خدمات اینترنت سپنتا

خدمات متداول شبکه

سرویس های متداول شبکه سرویس هایی هستند که در اکثر شبکه های کامپیوتری مورد استفاده قرار می گیرند از جمله این سرویس ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:


  • DNS : سیستم نام دامنه (Domain Name System) این امکان را فراهم می کند که برای مشخص کردن کامپیوترها و سایر منابع در شبکه به جای آدرس IP آنها از نام آنها استفاده کرد. قبل از DNS نام سیستم ها در شبکه به صورت مسطح (flat) سازماندهی می شد. با فراهم آمدن یک ساختار سلسله مراتبی (hierarchical) و یک روش خودکار برای تبدیل نام به آدرس IP و ذخیره این اطلاعات به صورت موقت (caching) بسیاری از سختی های مدیریت شبکه که مربوط به نامگذاری سیستم ها در شبکه بود برطرف شد.

  • DHCP: سرویس Dynamic Host Configuration Protocol امکان تخصیص خودکار آدرس Default Gateway،IP، آدرس سرور DNS و ... را به سیستم های موجود در یک شبکه را فراهم میکند. استفاده از DHCP موجب می شود که مدیریت آدرسهای IP سیستمهای موجود در شبکه بسیار راحت تر و بصورت خودکار انجام گیرد. در نتیجه امکان اینکه دو سیستم آدرسهای یکسانی داشته باشند از بین برود.

  • وب سرور: این سرور کار میزبانی سایتهای اینترنتی را انجام میدهد. هر شرکت، سازمان و یا فردی برای میزبانی سایت خود نیاز به استفاده از یک وب سرور دارد از جمله وب سرورهای مشهور میتوان Apache و Nginx را در محیط لینوکس و IIS را در محیط ویندوز نام برد.

  • FTP Server : سرورهای File Transfer Protocol امکان تبادل فایل و به اشتراک گذاری آنها را با سطوح دسترسی مختلف فراهم میکنند.
  • Mail Server: یکی از مهمترین و حیاتی ترین سرورهای هر شرکت و سازمانی سرور میل آن شرکت است که مسئولیت تبادل اطلاعات درون سازمانی و برون سازمانی را به عهده دارد. از معروف ترین Mail سرورهای موجود میتوان Microsoft Exchange Server و MDaemon را در محیط ویندوز و Zimbra را در محیط لینوکس نام برد.

  • VPN Server: سرور Virtual Private Network امکان اتصال به شبکه را بصورت امن فراهم میکند. بطوری که میتوان تصور کرد که فرد از داخل شبکه به منابع دسترسی دارد. راه حلهای بسیار زیادی در این زمینه وجود دارد. مانند Microsoft RRAS، میکروتیک، TMG، ISA و ...